Nacinalno udruženje medicinskih sestara i babica Crne Gore (NUMSBCG) osnovano je 1996. godine, kao prva profesionalna strukovna organizacija medicinskih sestara i babica u Crnoj Gori.
Cilj Udruženja je unapređenje profesije i podizanje kvaliteta zdravstvene njege i babinjstva od strane kompetentnih, adekvatno obučenih medicinskih sestara i babica u skladu sa EU direktivama (2005/36 i njenom dopunom 2013/55).
NUMSBCG u kontinuitetu sprovodi brojne aktivnosti kako bi se unaprijedio status ove kategorije zdravstvenih radnika, u profesionalnom, ekonomskom i egzinstencijalnom smislu. Poseban akcenat je na stručnom ustavršavanju, jer obrazovanje sestara i babica, njihovo znanje, umijeće i kompetencije treba da reflektuju sestrinstvo modernog doba, da ojačaju ove profesije kako bi pružale efikasnu, visokokvalitetnu i bezbjednu zdravstvenu njegu građanima Crne Gore.
Medicinske sestre i babice moraju imati jasno definisano mjesto u zdravstvenom sistemu.Profesija medicinskih sestara I babica mora biti u prvom planu kako bi pomogla u stvaranju dobrih koherentnih zdravstvenih usluga za cjelokupno stanovništvo.
RAZVOJ ZDRAVSTVENIH USLUGA, NJEGE I BABINJSTVA
Profesija medicinske sestre, babice, zdravstvenog i akušerskog tehničara u Crnoj Gori ima dugu tradiciju. Danas u zdravstvenoj njezi i babinjstvu u Crnoj Gori medicinske sestare, babice, zdravstveni i akušerski tehničari zaposleni su u svim segmentima zdravstvenog sistema kao menadžeri, koordinatori i vođe timova, pružajući zdravstvenu njegu i babinjstvo korisnicima usluga, i angažovane su i u sektoru obrazovanja u srednjim školama i visokoškolskom sektoru.
Pružanje zdravstvenih usluga u budućnosti donijeće nove izazove i nove mogućnosti, jer se razvojem društva u cjelini mijenjaju i potrebe stanovništva. Nove slike bolesti, nova očekivanja i nove tehnologije zahtijevaju konstantan razvoj i unapređenje zdravstvenih usluga. Medicinske sestre moraju biti partneri koji promovišu i primjenjuju inovacije, promjene i doprinose razvoju profesije za dobrobit pacijenata.
Zato medicinskim sestrama moraju biti osigurane potrebne kompetencije, resursi i alati kako bi odgovorili na izazove sa kojima se suočava zdravstveni sektor u narednim decenijama. Zdravstvenim službama će biti potrebno više specijalizovanih medicinskih sestara i više uključivanja medicinskih sestara u procese donošenja odluka. One moraju voditi svoju profesiju, imati strukturu i okvir koji osigurava profesionalni razvoj i usavršavanje. Medicinske sestre moraju, sa svojom profesijom na čelu, doprinijeti tome da sutrašnje zdravstvene usluge budu zasnovane na znanju, da imaju visok kvalitet i da zadovoljavaju potrebe pacijenta.
VEĆI NIVO KVALITETA OBRAZOVANJA
Kvalitetno obrazovanje medicinskih sestara je od suštinskog značaja za osiguranje kvaliteta, bezbjednosti pacijenta i usluge zasnovane na znanju. Obrazovanje medicinskih sestara mora pratiti razvoj zdravstvenih usluga, usluga njege, babinjstva i cjeloživotnog učenja.
Glavni cilj Nacionalnog udruženja medicinskih sestara i babica je da medicinske sestre, medicinske sestre specijalisti i babice kroz svoje obrazovanje steknu kompetencije koje su im potrebne kako bi zadovoljile potrebe znanja i doprinjele razvoju zdravstvenih usluga.
Obrazovanje mora imati strukturu, finansiranje i upravljanje na svim nivoima, što znači da student ostvaruje dobru i jednaku kompetenciju u cijeloj zemlji. Kursevi moraju imati dovoljno osoblja sa odgovarajućim vještinama, a razvoj znanja mora biti osiguran kroz veći broj medicinskih sestara koje primaju sredstva za istraživanje.
NADZORNE KOMPETENCIJU SUPERVIZORA PRAKSE
Dio Programa za obrazovanja sestara čine obavezne praktične studije. Kroz praktične studije studenti se pripremaju za svakodnevne profesionalne poslove sa kojima se susreću kao medicinske sestre. Na praktičnim studijama studente moraju nadgledati medicinske sestre sa formalnim vještinama nadzora. Praksa se mora odvijati na klinikama i u zdravstvenim službama.
Zdravstvena služba mora ozbiljno shvatiti svoju obrazovnu odgovornost, dajući prioritet nadzoru učenika i razvoja vještina za nadzornike prakse. Zadatak usmjeravanja mora biti uključen u kadrovsko i poslovnoi planiranje kako na mjestu prakse, tako i u obrazovnim institucijama.
S obzirom na razvoj medicinske struke i nauke, uvođenje novih terapijskih I dijagnostičkih procedura, većim zahtjevima i potrebama pacijenata, zdravstvenim službama neophodno je obezbijediti više medicinskih sestara sa magistarskim kvalifikacijama koje mogu doprinijeti stavljanju medicinske sestre u prvi plan.
CJELOŽIVOTNO UČENJE
Razvoj konpetencija je zajednička odgovornost poslodavca i zaposlenika. Poslodavci imaju velika očekivanja od kvalifikovanih medicinskih sestara. Moraju biti u stanju da preuzmu odgovornost za pružanje kvalitetne zdravstvene usluge.
Medicinske sestre moraju razvijati svoje vještine u skladu sa promjenama u potrebama pacijenata tokom svog radnog vijeka. Učenje se stoga mora posmatrati u cjeloživornoj perspektivi, gdje obrazovne institucije, profesionalci i poslodavci imaju odgovornost.
Nacionalno udruženje medicinskih sestara i babica Crne Gore teži da:
ZAPOŠLJAVANJE I ZADRŽAVANJE MEDICINSKIH SESTARA I BABICA
Sestra obećava
Potrebna nam je politička platforma, sa jasnim političkim ciljevima,mjerama I vizijama za stvaranje sigurnosti naše zajedničke zdravstvene službe u godinama koje dolaze