Najznačajnije aktivnosti udruženja od osnivanja

Nacionalno udruženje medicinskih sestara i babica Crne Gore (NUMSBCG),  osnovano 1996. godine, je prva profesionalna strukovna  organizacija medicinskih sestara i babica na nacionalnom nivou u Crnoj Gori.

Nacionalno udruženje medicinskih sestara i babica Crne Gore je u periodu od osnivanja:

  • Organizovalo tri stručne Konferencije sa međunarodnim učešćem
  • Svake godine, na prigodan način organizovalo obilježavanje 12. maja –  Međunarodnog dana sestrinstva u Crnoj Gori
  • Pripremalo i izdavalo list “ Sestrinstvo “  od 1997 do 2010 na godišnjem nivou
  • Preko Foruma sprovodilo stručni rad i edukaciju sestara u različitim oblastima zdravstvene njege

Obilježeno 10 godina Udruženja medicinskih sestara i tehničara Crne Gore 1996-2006

NUMSBCG je u saradnji sa  Ministarstvom zdravlja Crne Gore 2006.godine učestvovalo u radu na MATRA projektu, pomoć holandske Vlade Crnogorskom sestrinstvu. Pilot projekat  se realizovao u Domu zdravlja Bar a rezultati  projekta se primjenjuju  za potrebe zdravstvene njege  u patronažnoj službi u  našoj državi  (Službeni list CG br. 10 od 15. februara 2008.god.; str. 53).

Dat  je predlog  Ministarstvu zdravlja u kom je ukazano na potrebu  izrade Strategije  razvoja zdravstvene njege u Crnoj Gori

Dat je predlog Ministarstvu zdravlja za otvaranje Odsjeka za zdravstvenu njegu  ili Kancelarije za sestrinstvo u sklopu Ministarstva zdravlja u skladu sa  preporukama raznih strategija, rezolucija i deklaracija. Predlogom je bilo predviđeno da  se Odsjek ili Kancelarija osnuju u cilju planiranja, razvijanja, organizovanja, praćenja i vrednovanja profesionalne djelatnosti medicinskih sestara na cijeloj teritoriji Crne Gore, te poboljšanja kvaliteta sistema  zdravstvene  zaštite  građana Crne Gore.

Na inicijativu NUMSBCG, u saradnji sa Ministarstvom prosvjete Crne Gore – Centrom za stručno obrazovanje, Odjeljenjem za kurikulume, uveden je naziv zdravstveni tehničar – opšti smjer, za obrazovanje na srednjem nivou bez specijalističkog obrazovanja.  Nacionalno udruženje je podržalo obrazovanje na srednjem nivou, ali sa izmijenjenim nastavnim programom i kompetencijama (po preporukama ICN-a)

NUMSBCG je učevstvovalo u Radnoj grupi, formiranoj od strane Ministarstva zdravlja Crne Gore, u izradi zakona  koji je 2010. godine usvojen u parlamentu Crne Gore kao „Zakon o zdravstvenoj njezi pacijenata“

Predstavnici NUMSBCG su od 2012. godine članovi Radne grup za pripremu pregovaranja  o pristupanju EU  za Poglavlje 3. Na poziv Glavnog pregovarača Crne Gore, članovi radne grupe kao predstavnici civilnog sektora učevstvuju u izradi listi skrininga, predloga pregovaračkih pozicija i akcionih planova  kao i drugih strateških dokumenata neophodnih za otvaranje/zatvaranje poglavlja uz podršku organa državne uprave i drugih relevantnih organa i institucija. 

NUMSBCG je u participirao u radu Radne grupe u  Briselu (Bilateralni skrining za Poglavlje 3) u sastavu Prezentacija Crne Gore i pripremilo izvještaj “Direktiva 2005/36/EU, medicinske sestre i babice Crne Gore”. Na bilateralnom skriningu u Briselu NUMSBCG je imalo svog predstavnika.

NUMSBCG se, u skladu sa Direktivom 2005/36, pripremilo za osnivanje Komore medicinskih sestara Crne Gore: održana je Osnivačka skupština (2012. godine) i od Ministarstva zdravlja Crne Gore je odobren  predloženi Statut (2013. godine).  U toku su  procedure oko registrovanja Komore u skladu sa zakonima Crne Gore.

Na zahtjev Ministarstva zdravlja CG i NUMSBCG,  napravljena je Komparativna analiza usklađenosti obrazovanja sestara  u Crnoj Gori. Izvještaj o uslađenosti sa Direktivom 2005/36 je uradio g-din. Tom Keighley, FRCN konsultant NUMSBCG. Dobijeni izvještaj je dostavljen Ministarstvu zdravlja, Ministarstvu prosvjete, Univerzitetu Crne Gore, Medicinskom fakultetu, Visokoj školi Berane, Savjetu Vlade za visoko obrazovanje  i Kancelariji za EU integracije.

Izvještaj sadrži:

  • Analizu nastavnog programa Visoke medicinske škole za sestre – Berane, u skladu sa zahtjevima Direktive 2005/36/EU
  • Zahtjeve za obrazovanjem sestara u Crnoj Gori u svjetlu zahtjeva Direktive 2005/36/EU
  • Opis potrebnih “bridging” (premošćavajućih) programa i vremenski okvir za njihovu implementaciju
  • Šta treba obezbijediti za cjeloživotno učenje u oblasti zdravstvene njege

Organizovana je TAIEX Radionica “Ekspertska misija za usklađivanje obrazovanja sestara i babica u Crnoj Gori” u saradnji sa: Ministarstvom prosvjete i sporta Crne Gore, Ministarstvom zdravlja Crne Gore, Ministarstvom rada Crne Gore, Univerzitetom Crne Gore – Medicinskim fakultetom, Kancelarijom za EU integracije i Nacionalnim udruženjem medicinskih sestara Crne Gore.
Cilj radionice je bio: Identifikovati napredak u pravcu usklađivanja obrazovanja sestara i babica sa Direktivom 2005/36/EC i realizovati aktivnosti na:

  • Sagledavanju postojeće infrastrukture za obrazovanje sestara i na identifikovanju neophodnih razvojnih tokova radi postizanja usklađivanja
  • Ispitivanju neophodnih promjena u obrazovanju sestara i babica u cilju postizanja nastavnog programa koji je u skladu sa zahtjevima Direktivom 2005/36/EC
  • Izradi okvira strategije za obrazovanje sestara i babica
  • Određivanju nacrta “Bridging” nastavnog programa i mogućih metoda za njegovu implementaciju
  • Opisivanju mehanizama za osnivanje Fakulteta za sestre i babice na Univerzitetu
  • Izradi okvira za kontinuirani profesionalni razvoj i obrazovanje
  • Identifikovanju strukture obrazovnih programa za sestre i babice

Na sastanku u organizaciji Ministarstva zdravlja sa Evropskom  komisijom  u Crnoj Gori u vezi sa podrškom crnogorskim organima u izradi Akcionog plana  za usklađivanje  profesionalnih kvalifikacija  za regulisane profesije  sa zakonodavstvom EU (2013-2017), Poglavlje 3, predsjednica NUMSBCG je održala prezentaciju: Zahtjevi Direktive 2005/36/ EC za profesiju medicinskih sestara i babica  u Crnoj Gori.

Na poziv Ministarstva rada i socijalnog staranja predstavnik NUMSBCG je bio član Radne grupe za pripremu Zakona o izmjenama i dopunama Zakona  o priznavanju inostranih kvalifikacija za obavljanje regulisanih profesija usklađenog sa Direktivom 2005/36 i Direktivom 2013/55 EU

U periodu od 2008. do 2018.godine NUMSBCG je organizovalo 28 radionica  na temu “Usklađivanje profesije Medicinske setre u Crnoj Gori sa zahtjevima Direktive 2005/36 EU i njenom dopunom EU Direktivom 2013/55, koje su kao centralne teme imale problem obrazovanja, potrebu osnivanja  Komore i Sindikata, kako bi se profesija institucionalno  zaokružila i uskladila sa EU standardima.

NUMSBCG je 2021. godine poslalo dopune za: Mapu puta – Izazovi prepoznati u procesu usklađivanja zakonodavstva sa tekovinama EU i to:

  • Implementacija EU Direktive 2013/55
  • Komora medicinskih sestara, babica , zdravstvenih i akušerskih tehničara
  • Bridžing program
  • Izmjena i dopuna, odnosno, usklađivanje Zakona o zdravstvenoj njezi sa navedenom EU Direktivom

NUMSBCG je u toku 2021. i 2022. godine imalo intezivne aktivnosti sa EU kancelarijom, radne i tematske sastanke povodom obaveznog usklađivanja profesije medicinskih sestara i babica sa Evropskim zakonodavstvom i EU Direktivom 2013/55 za regulisane profesije.