SAOPŠTENJE U SUSRET 12. MAJU- MEĐUNARODNOM DANU SESTRINSTVA
NAŠE MEDICINSKE SESTRE. NAŠA BUDUĆNOST. – Cijenimo, štitimo, poštujmo i ulažimo u naše medicinske sestre za oddrživu budućnost setrinstva i zdravstvene zaštite. Ovo je slogan je pod kojim se ove godine obilježava Međunarodni dan medicinskih sestara, i ima za cilj da ukaže da se mora obezbijediti sigurna budućnost za sestrinstvo, kako bi se lakše suočili sa zdravstvenim izazovima i poboljšalo globalno zdravlje za sve.
Međunarodni dan medicinskih sestara obilježava se širom svijeta 12. maja, na godišnjicu rođenja Florens Najtingel.
Iskustvo i znanje medicinskih sestara neprocjenjivo je u kreiranju savremenih zdravstvenih sistema. Sigurno medicinsko osoblje ključno je za održavanje i kvaliteta njege i sigurnosti pacijenata.
Kao najbrojnija profesija u sistemu zdravstvene zaštite, medicinske sestre treba značajnije da utiču na planiranje buduće zdravstvene zaštite, da vode glavnu riječ u iznalaženju i definisanju novih modela njege i novog načina rada. Takođe, svojim radom i pregnućima pokazale su da je vrijeme da vlade država investiraju u ovaj vitalni resurs, kako bi se izgradili bolji, pripremljeneniji i otporniji zdravstveni sistemi za budućnost.
Pandemija je u velikoj mjeri uticala i održivost zdravstvenih sistema i na život medicinskih sestara, ali iako se život promijenio, suštinski zdravstvena njega nije. Naprotiv, radeći bez predaha, boreći se za svaki život, medicinske sestre su potvrdile da su reaktivne, fleksibilne, inovativne i kreativne.
Studije su pokazale razorne efekte pandemije koju je COVID-19 napravio medicinskim sestrama širom svijeta od anksioznosti,stresa,depresije,izgaranja,do gubitka zdravstvenih profesionalaca koji su bili u prvim redovima tokom pandemije.
Osim podrške medicinskim sestrama, kampanja će, takođe, obuhvatiti ključne akcije za koje Međunarodni savjet medicinskih sestara (ICN) vjeruje da su od suštinskog značaja za bavljenje profesijom i koje su, naravno, obostrano korisne i podržavaju.
Sveukupna javnost i donosioci odluka moraju shvatiti da budućnost svih nas zavisi od svake medicinske sestre i da je zato neophodno ulagati u njihov status, obrazovanje, usavršavanje, što podrazumijeva i odgovarajući lični dohodak, dostojanstven rad i napredak u karijeri.
Kampanja „Naše medicinske sestre. Naša budućnost.“ uspostavila je Povelju za promjene koja predstavlja 10 vitalnih političkih akcija koje vlada i poslodavci moraju preduzeti kako bi stvorili i održali sisteme zdravstvene zaštite koji su sigurni i pristupačni.
Povelja u deset tačaka u cjelosti
Takođe, upućujemo upozorenje da se, uz rastuće zdravstvene zahtjeve u budućnosti koji nas čekaju, ne može dozvoliti da se nastavi smanjenje broja iskusnih medicinskih sestara, već je neophodno uložiti napore da se zadrže. Vlade država sa dobrim namjerama regrutuju nove medicinske sestre za budućnost, ali im treba tri do četiri godine da ih obuče i još mnogo godina da se stekne iskustvo da bi postali kompetenti stručnjaci u pružanju usluga zdravstvene njege. Zato je potrebna podrška i zadržavanje naših najiskusnijih medicinskih sestara i trenutne radne snage.
Da bi se uklonio ovaj kritični jaz pozivaju se vlade država da zaštite sigurnost i dobrobit medicinskih sestara, da se obavežu na usvajanje dugoročne strategije u cilju povećanja radne snage za sprovođenje zdravstvene njege. Održiva ulaganja u obrazovanje, zapošljavanje i zadržavanje medicinskih sestara presudno je za zadovoljavanje trenutnih i budućih potreba stanovništva. Jačanje zdravstvenih sistema, podrazumijeva dovoljan broj medicinskih sestara i njihovo zadržavanje i to će biti važan korak za izgradnju otpornosti za buduće pandemije i promociju, kao i ekonomski rast.
Postizanje univerzalne zdravstvene pokrivenosti do 2030. zahtijeva snažnu, zaštićenu zdravstvenu radnu snagu koja pruža visokokvalitetne zdravstvene usluge i usluge njege. Nedostatak zdravstvenih radnika tamo gdje su oni najpotrebniji i njihovo izazovno radno okruženje i uslovi, međutim, ugrožavaju postizanje univerzalne zdravstvene pokrivenosti. Ovo može biti dodatno pogoršano mobilnošću i migracijom iz zemalja sa niskim i srednjim prihodima u zemlje bogate resursima i iz ruralnih u urbana područja.
Zato je prioritetna aktivnost na kojoj će insistirati ICN i nacionalna udruženja medicinskih sestara, prije svega, implementacija postojećih međunarodnih sporazuma, kako bi se prepoznala i obezbijedila radna snaga u zdravstvu i njezi kao temelj otpornih zdravstvenih sistema. Veoma važno je, takođe, planiranje i adekvatno finansiranje, kako bi se zadržala, proširila i zaštitila radna snaga u zdravstvu i zdravstvenoj njezi, kao i investiranje u inovativne modele pružanja njege, koje će sprovoditi multidisciplinarni timovi zdravstvenih radnika za njegu, kako bi poboljšali kvalitet zdravlja i njege.
ICN i članovi njenih nacionalnih udruženja medicinskih sestara širom svijeta, pa i naše Udruženje, raduju se proslavi povodom dana medicinskih sestara i zajedničkom radu na planiranju budućeg pravca sestrinstva, kako bi se ostavrili ciljevi održivog razvoja, univerzalna zdravstvena pokrivenost i zdravlje za sve.
S poštovanjem,
Nacionalno udruženje medicinskih sestara i babica Crne Gore